LED

Ponad 70 wzorów!
 

O nas!

TECHNOKAM NANOLED - przedstawiciel w Polsce TECNOCAVI, włoskiej firmy produkujacej od 1994 komponenty i akcesoria dla przemysłu oświetleniowego na całym świecie. Efektem tej wieloletniej pracy jest nowoczesna seria oświetlenia LED „NanoLED”, a także system połączeń ułatwiający montaż instalacji oświetleniowych LED. Firma oferuje również ogromną gamę komponentów do montażu oświetlenia, przewody i materiały elektroizolacyjne.

Informacje techniczne

Wartości IP (Index of Protection)

IP jest skrótem od „Index of Protection” tzn. Współczynnik Ochrony.
Pierwsza cyfra oznacza ochronę przed ciałami stałymi (pyłami).
Druga cyfra oznacza ochronę przed cieczami.
.                      
Pierwsza cyfra Opis Druga cyfra Opis
0 Brak ochrony 0 Brak ochrony
1 Chronione przed obiektami
większymi od 50 mm.
1 Chronione przed pionowo
spadającą wodą.
2 Chronione przed obiektami
większymi od 12 mm.
2 Chronione przed pionowo
spadająca wodą, jeśli przedmiot
jest obrócony o 15°.
3 Chronione przed obiektami
większymi od 2.5 mm.
3 Chronione przed pionowo
spadająca wodą, jeśli przedmiot
jest obrócony o 60°.
4 Chronione przed obiektami
większymi od 1.0 mm.
4 Chronione przed wodą
bryzgającą na przedmiot ze
wszystkich kierunków.
5 Chronione przed kurzem. 5 Chronione przed strumieniami
wody.
6 Całkowicie chronione przed
kurzem.
6 Chronione przed silnymi
strumieniami wody
porównywalnymi do silnych
fal.
7 Chronione przed efektami
zanurzenia w wodzie na
głębokość do 1 metra.
8 Chronione przed efektami
długotrwałego zanurzenia w
wodzie przy warunkach
określonych przez producenta.

Czym jest LED?
LED to skrót od angielskiego określenia diody elektroluminescencyjnej (Light Emitting Diode). Jest ona nowoczesnym źródłem światła, z którym spotykamy się nie od dziś. Już wiele lat temu kontrolki w sprzęcie elektronicznym wykonywane były z wykorzystaniem diod LED. Jednak światełka w kolorze czerwonym, żółtym, zielonym czy nawet niebieskim nie nadawały się do normalnego oświetlenia mieszkania czy biura. Rozwój technologiczny pozwolił jednak na produkcję tanich i wydajnych diod LED świecących w kolorze białym. Dioda RGB LED może świecić w dowolnym kolorze, który powstaje z mieszania się światła czerwonego, zielonego i niebieskiego.

High Power LED lub Power LED - Dioda LED wysokiej mocy, do poprawnej pracy wymaga zapewnienia odpowiedniego chłodzenia i źródła prądowego do zasilania. Białe diody tego typu mają najczęściej emiter wielkości około 1mm2, jasność około 100 lm przy prądzie 350mA i pobieranej mocy około 1W.

Jaki kolor światła generują diody LED?
Diody emitują promieniowanie w zakresie światła widzialnego, ultrafioletu oraz podczerwieni. Do zastosowań w oświetleniu produkowane są w bardzo szerokim zakresie temperatur barwowych od barwy ciepłej białej 2700K do barwy zimnej białej 10000K.

Co oznacza kolor światła LED "Ciepły" i "Zimny"?
Kolor Ciepły biały jest to kolor światła zawierający się między 2700-3500K i jest odpowiednikiem typowej żarówki żarowej o temperaturze barwowej około 2800K i żarówki halogenowej o temperaturze barwowej ok 3300K. Światło dzienne to zakres od 3500 do 5500K, natomiast Zimny biały to zakres od 5500K wzwyż, co odpowiada światłu słonecznemu w samo południe, którego temperatura barwowa dochodzi do 10000K i więcej.

Jaka jest trwałość diody?
Producenci diod LED określają ich trwałość do 100 000 godzin. W tym czasie następuje spadek strumienia świetlnego. W porównaniu z trwałością tradycyjnego żarowego źródła światła wynoszącą około 1000 godzin lub żarówki halogenowej około 2000 godzin, żywotność diod LED jest zdecydowanie większa.

Czy diody LED emitują ciepło?
Tak, jednak ciepło emitowane jest przez diody w kierunku przeciwnym do kierunku świecenia. Bardzo ważnym zagadnieniem jest odbiór tego ciepła przez radiatory lub specjalne podłoża metalowo-ceramiczne ułatwiające jego rozproszenie, ponieważ właściwa temperatura pracy bardzo wpływa na żywotność LED. Warto podkreślić, że ciepło emitowane przez diodę w kierunku świecenia światła jest znikome. Dzięki temu diody nie ogrzewają przedmiotów, które oświetlają.

Jaka jest efektywność diod LED w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła?
Była to prawda dla diod produkowanych jeszcze kilka lat temu. Obecnie produkowane diody posiadają skuteczność świetlną porównywalną ze skutecznością wysokoprężnych lamp wyładowczych, a przewyższają świetlówki kompaktowe.

Czy żarówki diodowe LED mogą współpracować z regulatorami jasności, tzw. ściemniaczami?
Ponieważ diody LED są urządzeniami półprzewodnikowymi, mogą być zasilane i sterowane w identyczny sposób jak wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne. Tak więc mogą współpracować z regulatorami jasności i być ściemnianie w zakresie 0 - 100%.

Jaki ma wpływ na żywotność żarówki diodowej LED ma częste włączanie i wyłączanie?
Ponieważ diody to urządzenia półprzewodnikowe częstotliwość ich włączania i wyłączania nie ma żadnego wpływu na żywotność jak i inne parametry. Inaczej niż świetlówki kompaktowe CFL, żarówki diodowe LED mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie częstotliwość włączania i wyłączania jest bardzo duża np. w łazienkach, na korytarzach.

Czy żarówka diodowa LED świeci natychmiast po załączeniu?
Czas włączenia diody LED nie przekracza 100 ns , a czas wyłączenia 200 ns. Typowa żarówka osiąga 90% swojej światłości po czasie 200 ms. Czasy włączania lamp fluorescencyjnych CFL i wyładowczych są dłuższe i sięgają kilku minut. Nie nadają się one przez to do takich pomieszczeń jak np. kuchnie, toalety gdzie światło jest włączane i wyłączane często a jednocześnie wymagana jest pełna światłość zaraz po włączeniu.

Czy diody LED źle oddają barwy?
Oddawanie barw mierzone jest tzw. wskaźnikiem oddawania barw (CRI – Color Rendering Index) który określa stopień, w jakim kolory odwzorowane są w swej naturalnej postaci, czyli tak jak gdyby padało na nie światło słoneczne. Wskaźnik CRI lampy żarowej wynosi 100Ra - tyle ile w przypadku żarówek halogenowych. Standardem wśród diod LED wiodących producentów jest wartość 75-85 co odpowiada świetlówkom kompaktowym CFL, a zdecydowanie przewyższa np. wysokoprężne lampy sodowe. Pojawiają się już moduły diodowe o CRI 98. Im wyższy wskaźnik CRI dla żarówki diodowej tym wyższa jakość diody LED oraz w efekcie bardziej naturalne i przyjemne światło.

Czy żarówki diodowe (LED) są bardziej „delikatne” niż tradycyjne źródła światła?
Nie, ponieważ żarówki diodowe LED nie zawierają żarników i elementów szklanych, które są wrażliwe na wstrząsy. Dlatego są one bardzo wytrzymałe mechanicznie na uderzenia, wstrząsy, wibracje oraz oddziaływania otoczenia – wysokie i niskie temperatury. Mogą być stosowane tam, gdzie do tej pory instalacja oświetleniowa była niemożliwa bądź znacznie utrudniona. Oprawy wyposażone w diody LED nie wymagają specjalnych zabezpieczeń, gdyż ich wytrzymałość mechaniczna jest znacznie większa niż stosowanych dotychczas źródeł światła.

Czy żarówki diodowe /LED/ emitują promieniowanie ultrafioletowe UV?
Nie, ponieważ żarówki diodowe LED w odróżnieniu od lamp fluorescencyjnych nie emitują w swoim widmie promieniowania ultrafioletowego. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w sytuacjach, kiedy oświetlany obiekt jest wrażliwy na to promieniowanie. Obecnie coraz częściej stosuje się diody LED do oświetlania eksponatów w muzeach, galeriach oraz do iluminacji zabytków.

Czy żarówki diodowe LED są przyjazne dla środowiska?
Tak, przewiduje się, że zastąpienie tradycyjnych źródeł światła nowoczesnymi rozwiązaniami opartymi o technologię LED doprowadzi do blisko 10% zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną na świecie.

Jakie są zalety żarówek diodowych w porównaniu do tradycyjnych?
- Niskie zużycie energii
- Czas pracy do 100 000 godzin
- Zimne światło – generują minimum ciepła
- Wyższa skuteczność świetlna dochodząca do 130 lm/Watt
- Bezpieczne w użytkowaniu
- Nie zawierają szkodliwych substancji
- Szybkie załączenie, w czasie poniżej 100 ns /
- Stały DC lub zmienny AC prąd zasilający
- Nie emitują światła ultrafioletowego UV
- Nie emitują światła podczerwonego IR
- Nie zawierają rtęci
- Odporne na wstrząsy i wibracje

Jakie są wady żarówek diodowych?
- Wyższy koszt początkowej inwestycji, zakupu
- Obecnie nie są dostępne w wysokich mocach znamionowych


 
Panele LEDTechnologia Nanoled

Technokam - Oświetlenie LED, halogenowe, koszulki izolacyjne, koszulki elektroizolacyjne, przewody teflonowe, przeźroczyste ...


Sprawdź nasze ceny
listwy LEDKontakt

Zapraszamy do odwiedzenia naszej siedziby w Bielsku-Białej.

43-309 Bielsko-Biała
ul. Olszówka 62
tel. +48 33 487 66 93
tel. +48 608 598 886
fax +48 33 487 66 92

Przed wysłaniem korespondencji zapoznać się z RODO - o ochronie danych osobowych.

technokam@technokam.pl

Valid XHTML 1.0 Transitional